FN Herstal · Pistol · In Production · 2017
| Weight (empty) | 763 g (26.9 oz) |
| Overall Length | 188 mm (7.40") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 34 mm (1.34") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The FN 509 is a striker-fired, semi-automatic pistol chambered in 9x19mm Parabellum, developed by FN America in Columbia, South Carolina. Its design evolved from the FNS Compact architecture and was refined through FN's submission to the U.S. Army's XM17 Modular Handgun System competition, where the design underwent more than one million rounds of testing exceeding Department of Defense XM17 protocols. Although the MHS contract was ultimately awarded to the SIG Sauer P320, FN commercialized the ...
Country of Origin: United States