FN Herstal · Pistol · Out Of Production · 1931
| Weight (empty) | 275 g (9.7 oz) |
| Overall Length | 104 mm (4.09") |
| Barrel Length | 54 mm (2.13") |
| Height | 72 mm (2.83") |
| Width | 22 mm (0.87") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 230 m/s (755 fps) |
| Muzzle Energy | 86 J (63 ft·lbf) |
| Effective Range | 7 m (8 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .25 ACP
The FN Baby Browning is a tiny single-action, blowback-operated semi-automatic vest-pocket pistol chambered in .25 ACP. Designed by Dieudonné Saive at FN Herstal between 1926 and 1927 and put into production in 1931, it was conceived as a reduced and simplified version of the FN M1906. At only 104 mm long and 275 g empty, it was for decades one of the smallest practical semi-automatic pistols in the world and became the archetypal 'gentleman's' or 'lady's' concealed-carry pistol of the mid-20th ...
Country of Origin: Belgium
Designer: Dieudonné Saive