Dirección General de Fabricaciones Militares - Fábrica Militar de Armas Portátiles · Battle-Rifle · Out Of Production · 1960
| Weight (empty) | 4300 g (151.7 oz) |
| Overall Length | 1090 mm (42.91") |
| Barrel Length | 533 mm (20.98") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 840 m/s (2756 fps) |
| Muzzle Energy | 3354 J (2474 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The FM FAL Modelo 50-00 is the Argentine state-arsenal license-produced variant of the Belgian FN FAL battle rifle, manufactured by Fábrica Militar de Armas Portátiles 'Domingo Matheu' (FMAP-DM) in Rosario, Argentina, beginning in 1960. Argentina initially imported FN-built FALs in the late 1950s before commencing domestic production under license from Fabrique Nationale. Receivers are marked 'F.M.A.P. "DM" - ROSARIO / INDUSTRIA ARGENTINA'. Unlike most other licensed FAL producers, Argentine rif...
Country of Origin: Argentina
Designer: Dieudonné Saive