Lithgow Small Arms Factory · Battle-Rifle · Out Of Production · 1962
| Weight (empty) | 6280 g (221.5 oz) |
| Overall Length | 1143 mm (45.00") |
| Barrel Length | 533 mm (20.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 823 m/s (2700 fps) |
| Muzzle Energy | 3215 J (2371 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The L2A1 Heavy Barrel Automatic Rifle was the Commonwealth's heavy-barrel, full-automatic FAL variant intended to serve as a squad automatic weapon (SAW) alongside the semi-auto L1A1 Self-Loading Rifle. Distinguished by a 21-inch heavy profile barrel, a unique folding bipod that doubled as wooden-paneled handguards, a tangent rear sight (Canadian-derived), and a 30-round box magazine, the L2A1 was issued at the section level in Australian, New Zealand, and Canadian (as C2A1) infantry units throu...
Country of Origin: Australia
Designer: Dieudonné Saive