Secretaría de la Defensa Nacional (SEDENA) · Battle-Rifle · Out Of Production · 1968
| Weight (empty) | 4310 g (152.0 oz) |
| Overall Length | 1090 mm (42.91") |
| Barrel Length | 533 mm (20.98") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 838 m/s (2749 fps) |
| Muzzle Energy | 3360 J (2478 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The Mexican FN FAL is the SEDENA-produced licensed variant of the Belgian FN FAL battle rifle, manufactured in Mexico under agreement with FN Herstal. Mexico was one of more than nine countries to undertake domestic FAL production alongside Argentina, Australia, Brazil, Canada, India, Nigeria, South Africa, and Venezuela. Mexican-produced FALs largely followed the FN 50.00 fixed-stock metric pattern with selective-fire capability and 20-round detachable box magazines, and were issued primarily t...
Country of Origin: MX
Designer: Dieudonné Saive