General Dynamics Ordnance and Tactical Systems · Machine-Gun · In Service · 1983
| Weight (empty) | 62700 g (2211.7 oz) |
| Overall Length | 1369 mm (53.90") |
| Barrel Length | 914 mm (35.98") |
| Height | 381 mm (15.00") |
| Width | 343 mm (13.50") |
| Action Type | Electric Gatling |
| Firing Mechanism | Externally Powered |
| Muzzle Velocity | 890 m/s (2920 fps) |
| Muzzle Energy | 18000 J (13276 ft·lbf) |
| Effective Range | 1830 m (2001 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12.7x99mm NATO (.50 BMG)
The GAU-19/A is a three-barrel, externally-powered electric Gatling-style heavy machine gun chambered in .50 BMG (12.7x99mm NATO) and developed by General Electric in the early 1980s, with current production handled by General Dynamics Ordnance and Tactical Systems. Often described as the .50-caliber 'big brother' of the 7.62mm M134 Minigun, the GAU-19 was designed to provide aircraft, vehicles, and naval craft with a heavy machine gun capable of delivering massive volumes of accurate, hard-hitt...
Country of Origin: United States
Designer: General Electric Armament Systems Division