GP Arms · Pistol · Discontinued
| Weight (empty) | 808 g (28.5 oz) |
| Overall Length | 196 mm (7.72") |
| Barrel Length | 104 mm (4.09") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 370 m/s (1214 fps) |
| Muzzle Energy | 510 J (376 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The GP Arms Patriot 4.1 is a semi-custom double-stack 1911-pattern pistol chambered in 9x19mm Parabellum, manufactured by GP Arms in East Tennessee, USA. Built on a milled Picatinny-railed frame with an ergonomic injection-molded polymer grip module, the Patriot 4.1 features a 4.1-inch match-grade bull barrel, ambidextrous thumb safeties, a flat skeletonized aluminum trigger with a 3.5-4 lb pull, and a full-length one-piece .250-inch solid steel guide rod with a flat wire chrome silicon recoil s...
Country of Origin: United States