Grand Power · Pistol · In Production · 2017
| Weight (empty) | 595 g (21.0 oz) |
| Overall Length | 173 mm (6.81") |
| Barrel Length | 94 mm (3.70") |
| Height | 131 mm (5.16") |
| Width | 36 mm (1.42") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 330 m/s (1083 fps) |
| Muzzle Energy | 141 J (104 ft·lbf) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Grand Power CP22 is a .22 LR rimfire pistol built on the K22 platform tradition. Unlike many rimfire pistols that use zinc alloy or aluminum components, the CP22 features a steel slide machined from a single piece, full-thickness steel barrel, and steel internal frame — the same materials used in Grand Power's centerfire models. SA trigger pull 20-25 N, DA trigger pull 35-40 N.
Country of Origin: Slovakia