Grand Power · Assault-Rifle · In Production · 2022
| Weight (empty) | 2783 g (98.2 oz) |
| Overall Length | 706 mm (27.80") |
| Barrel Length | 368 mm (14.49") |
| Height | 187 mm (7.36") |
| Width | 69 mm (2.72") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 940 m/s (3084 fps) |
| Muzzle Energy | 1776 J (1310 ft·lbf) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Grand Power GP-M4 is a select-fire assault rifle on the AR-15/M4 platform chambered in 5.56x45mm NATO. A robust and reliable direct impingement design accepting standard STANAG magazines, it is offered to military and law enforcement customers. Available with barrel lengths from 11 to 20 inches.
Country of Origin: Slovakia