Grand Power · Pistol · In Production · 2020
| Weight (empty) | 712 g (25.1 oz) |
| Overall Length | 238 mm (9.37") |
| Barrel Length | 152 mm (5.98") |
| Height | 144 mm (5.67") |
| Width | 36 mm (1.42") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 330 m/s (1083 fps) |
| Muzzle Energy | 141 J (104 ft·lbf) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Grand Power K22 TS (Target Sport) is a long-barreled .22 LR target pistol developed for long-range rimfire competition shooting. Available in 6-inch and 8-inch barrel variants, it features a fully adjustable micrometric rear sight and fiber optic front sight. Built with the same steel construction quality as Grand Power's centerfire pistols.
Country of Origin: Slovakia