Grand Power · Pistol · In Production · 2024
| Weight (empty) | 620 g (21.9 oz) |
| Overall Length | 211 mm (8.31") |
| Barrel Length | 121 mm (4.76") |
| Height | 131 mm (5.16") |
| Width | 31 mm (1.22") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Grand Power LP24 is a full-size, striker-fired, semi-automatic pistol featuring a Browning link-less tilting barrel locking system. A significant departure from Grand Power's traditional rotating barrel DA/SA designs, the LP24 embraces the modern striker-fired paradigm with a slim 30.6mm profile and Glock 17 magazine compatibility. It features an optics-ready slide with four factory adapter plates for micro red dot sights, LPA fiber-optic front sight, adjustable rear sight, MIL-STD 1913 Pica...
Country of Origin: Slovakia