Grand Power · Pistol · In Production · 2023
| Weight (empty) | 2468 g (87.1 oz) |
| Overall Length | 469 mm (18.46") |
| Barrel Length | 203 mm (7.99") |
| Height | 204 mm (8.03") |
| Width | 57 mm (2.24") |
| Magazine Capacity | 25 rounds |
| Action Type | Roller Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 375 m/s (1230 fps) |
| Muzzle Energy | 820 J (605 ft·lbf) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 10mm Auto
The Grand Power Stribog SP10 brings 10mm Auto to the Stribog platform, offering significantly more energy than the 9mm models. The roller-delayed blowback action effectively manages the powerful 10mm cartridge's recoil. Shares identical dimensions and features with the SP45, with a button-rifled barrel, folding stock, and full ambidextrous controls.
Country of Origin: Slovakia