Grand Power · Pistol · In Production · 2023
| Weight (empty) | 2468 g (87.1 oz) |
| Overall Length | 469 mm (18.46") |
| Barrel Length | 203 mm (7.99") |
| Height | 204 mm (8.03") |
| Width | 57 mm (2.24") |
| Magazine Capacity | 25 rounds |
| Action Type | Roller Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 260 m/s (853 fps) |
| Muzzle Energy | 504 J (372 ft·lbf) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: .45 ACP
The Grand Power Stribog SP45 extends the Stribog platform to .45 ACP for big-bore enthusiasts. Using the same roller-delayed blowback system as the 9mm A3 models, the SP45 tames the heavy .45 ACP recoil with ease. Features a side-folding polymer stock lockable in both positions, button-rifled barrel made in-house by Grand Power, and full ambidextrous controls.
Country of Origin: Slovakia