Grand Power · Pistol · Limited Production · 2020
| Weight (empty) | 2190 g (77.3 oz) |
| Overall Length | 430 mm (16.93") |
| Barrel Length | 254 mm (10.00") |
| Magazine Capacity | 32 rounds |
| Action Type | Roller Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 420 m/s (1378 fps) |
| Muzzle Energy | 488 J (360 ft·lbf) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 7.62x25mm Tokarev
The Grand Power Stribog TT is a limited-edition Stribog variant chambered in 7.62x25mm Tokarev, produced in a run of only 100 units (serial numbers TT001–TT100). Based on the A3 action with roller-delayed blowback and non-reciprocating split charging handle, it features an aluminum lower receiver (unlike the standard polymer) and an interchangeable AR-15 compatible grip. Uses modified Sa vz.24/26 submachine gun magazines with 32-round capacity.
Country of Origin: Slovakia