Factory 54 (Maadi Company for Engineering Industries) · Rifle · Out Of Production · 1954
| Weight (empty) | 4400 g (155.2 oz) |
| Overall Length | 1216 mm (47.87") |
| Barrel Length | 638 mm (25.12") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 760 m/s (2493 fps) |
| Muzzle Energy | 3700 J (2729 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.92x57mm Mauser
The Hakim is an Egyptian semi-automatic battle rifle adopted in the early 1950s, manufactured at Factory 54 in Maadi, Cairo on tooling and machinery purchased from Sweden. It is a license-built and re-chambered derivative of the Swedish AG-42 Ljungman, scaled up from the original 6.5x55mm Swedish to fire the more powerful 7.92x57mm Mauser cartridge — a change that necessitated the addition of a prominent muzzle brake. The rifle uses a direct-impingement gas system (a precursor to that of the AR-...
Country of Origin: EG
Designer: Erik Eklund