Henry Repeating Arms · Pistol · In Production
| Weight (empty) | 2018 g (71.2 oz) |
| Overall Length | 635 mm (25.00") |
| Barrel Length | 327 mm (12.87") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 320 m/s (1050 fps) |
| Muzzle Energy | 130 J (96 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Henry Mare's Leg in .22 LR (model H001ML) is a cut-down lever-action pistol modeled on the iconic 'Mare's Leg' carried by Steve McQueen's bounty hunter character Josh Randall in the 1958-1961 TV series Wanted: Dead or Alive. Built on the H001 Classic Lever Action platform with a shortened barrel, abbreviated buttstock that forms a pistol grip, and an American walnut stock cut to the exact specification of the gun used on the television series. The .22 LR version holds 10 rounds of .22 Long R...
Country of Origin: United States