Henry Repeating Arms · Rifle · In Production · 1998
| Weight (empty) | 2722 g (96.0 oz) |
| Overall Length | 978 mm (38.50") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 16 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 380 m/s (1247 fps) |
| Muzzle Energy | 180 J (133 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Henry Pump Action Octagon (model H003T in .22 LR, H003TM in .22 WMR) is a modern American-made pump-action rimfire rifle reminiscent of the classic gallery guns of the early 20th century like the Winchester Model 1890 and Remington Model 12. It features a 20-inch octagon blued steel barrel, American walnut straight-grip stock and ribbed pump slide, brass bead front sight with fully adjustable semi-buckhorn rear, and a tubular magazine holding 16 rounds of .22 LR (21 .22 Short) or 12 rounds o...
Country of Origin: United States