Heckler & Koch · Carbine · In Production · 2009
| Weight (empty) | 4037 g (142.4 oz) |
| Overall Length | 957 mm (37.68") |
| Barrel Length | 419 mm (16.50") |
| Height | 240 mm (9.45") |
| Width | 78 mm (3.07") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 905 m/s (2969 fps) |
| Muzzle Energy | 1640 J (1210 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The HK MR556 is a semi-automatic civilian variant of the legendary HK416 assault rifle, introduced to the U.S. civilian market in 2009. Chambered in 5.56x45mm NATO/.223 Remington, it features the same proprietary short-stroke gas piston system derived from the HK G36 that made the HK416 famous among special operations forces worldwide. Weighing 8.9 pounds empty, the MR556A1 sports a 16.5-inch cold hammer-forged barrel manufactured from cannon-grade steel with a 1:7 right-hand twist rate optimize...
Country of Origin: Germany
Designer: Ernst Mauch