Heckler & Koch · Pistol · In Production · 1993
| Weight (empty) | 715 g (25.2 oz) |
| Overall Length | 195 mm (7.68") |
| Barrel Length | 108 mm (4.25") |
| Height | 135 mm (5.31") |
| Width | 32 mm (1.26") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Heckler & Koch USP (Universale Selbstladepistole / Universal Self-loading Pistol) is a semi-automatic pistol developed by Heckler & Koch of Oberndorf am Neckar, Germany. Designed between 1989 and 1992 and formally introduced in January 1993, the USP was HK's first polymer-framed pistol and was conceived specifically for the American commercial and law enforcement market. The USP40 in .40 S&W debuted first, followed by the USP9 in 9x19mm Parabellum and the USP45 in .45 ACP in May 1995. The US...
Country of Origin: Germany
Designer: Helmut Weldle