Heckler & Koch · Pistol · In Production · 2014
| Weight (empty) | 725 g (25.6 oz) |
| Overall Length | 186 mm (7.32") |
| Barrel Length | 104 mm (4.09") |
| Height | 137 mm (5.39") |
| Width | 34 mm (1.34") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Heckler & Koch VP9 is a polymer-framed, striker-fired, semi-automatic pistol chambered in 9x19mm Parabellum. Introduced in 2014, it was HK's first striker-fired pistol since the revolutionary VP70 of 1970, and is marketed as the SFP9 (Striker Fired Pistol, 9mm) outside the United States. The VP9 operates on a modified Browning short-recoil, locked-breech system and features HK's precision strike trigger, which provides a short, light take-up with a clean single-action break at 5.4 lbs and a ...
Country of Origin: Germany