Ithaca Gun Company · Shotgun · Discontinued · 1937
| Weight (empty) | 3060 g (107.9 oz) |
| Overall Length | 1000 mm (39.37") |
| Barrel Length | 470 mm (18.50") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Ithaca Model 37 is a pump-action shotgun designed by Harry Howland based on a John Browning patent, manufactured by the Ithaca Gun Company since 1937. Originally designated the Model 33, its release was delayed until the Remington Model 17 patent expired. The Model 37's most distinctive feature is its unique bottom-loading and bottom-ejection design, where the single port on the underside of the receiver serves as both the loading port and ejection port. This design makes the Model 37 truly ...
Country of Origin: United States
Designer: Harry Howland