Israel Weapon Industries · Shotgun · In Production · 2024
| Weight (empty) | 2580 g (91.0 oz) |
| Overall Length | 705 mm (27.76") |
| Barrel Length | 356 mm (14.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Recoil Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 12 Gauge
The IWI MAFTEAH is a compact bullpup semi-automatic shotgun designed for tactical and home defense applications. Its bullpup layout provides a 14-inch barrel in an extremely compact overall package. The MAFTEAH (Hebrew for 'key') is designed as a breaching and entry shotgun for military and law enforcement, now available to civilians.
Country of Origin: Israel