Israel Weapon Industries · Pistol · In Production · 2023
| Weight (empty) | 576 g (20.3 oz) |
| Overall Length | 159 mm (6.26") |
| Barrel Length | 86 mm (3.39") |
| Magazine Capacity | 13 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The IWI Masada Slim is a compact, slim-profile striker-fired pistol optimized for concealed carry. Featuring a thin single-stack-width grip, optics-ready slide, and the Masada's proven striker-fired action, the Slim provides a high-capacity concealed carry option in a slim, easily concealable package.
Country of Origin: Israel