Kel-Tec CNC Industries · Carbine · In Production · 2014
| Weight (empty) | 3175 g (112.0 oz) |
| Overall Length | 711 mm (27.99") |
| Barrel Length | 432 mm (17.01") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 945 m/s (3100 fps) |
| Muzzle Energy | 1787 J (1318 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Kel-Tec RDB (Rifle, Downward-ejecting, Bullpup) is an innovative American bullpup rifle chambered in 5.56x45mm NATO. Introduced in 2014, the RDB's defining feature is its patented downward ejection system, which directs spent casings through a chute in the stock directly behind the magazine well. This unique ejection method makes the RDB truly ambidextrous, allowing left- or right-handed shooters to use the weapon without modification or brass deflection concerns. The bullpup configuration p...
Country of Origin: United States