Knight's Armament Company · Personal-Defense-Weapon · Prototype · 2006
| Weight (empty) | 2000 g (70.5 oz) |
| Overall Length | 711 mm (27.99") |
| Barrel Length | 254 mm (10.00") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 750 m/s (2461 fps) |
| Muzzle Energy | 1127 J (831 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 6x35mm KAC/TSWG
The Knight's Armament Company PDW is a select-fire personal defense weapon designed around the proprietary 6x35mm KAC/TSWG cartridge. Developed beginning in 2005 for the U.S. interagency Technical Support Working Group (TSWG), it was intended to bridge the gap between submachine guns and short-barreled assault rifles, delivering rifle-class terminal performance from a barrel as short as 8 inches with substantially less recoil and muzzle blast than 5.56 NATO from a comparable barrel length. The d...
Country of Origin: United States
Designer: C. Reed Knight Jr. / Knight's Armament Company