Kovrov Machine Gun Plant · Machine-Gun · In Service · 1949
| Weight (empty) | 49100 g (1732.0 oz) |
| Overall Length | 2000 mm (78.74") |
| Barrel Length | 1350 mm (53.15") |
| Magazine Capacity | 40 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 1000 m/s (3281 fps) |
| Muzzle Energy | 32000 J (23602 ft·lbf) |
| Effective Range | 3000 m (3281 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 14.5x114mm
The KPV (Russian: Krupnokaliberny Pulemyot Vladimirova, 'Vladimirov heavy-caliber machine gun') is a Soviet 14.5x114mm heavy machine gun designed by Semyon Vladimirov in 1944 from his earlier 14.5mm Vladimirov anti-tank rifle, adopted by the Soviet Armed Forces in 1949. Firing one of the most powerful production machine gun cartridges ever fielded — the 14.5x114mm round developed for the wartime PTRD and PTRS anti-tank rifles, capable of penetrating 32mm of armor at 500 meters with armor-piercin...
Country of Origin: SU
Designer: Semyon Vladimirov