Springfield Armory · Rifle · Out Of Production · 1898
| Weight (empty) | 4080 g (143.9 oz) |
| Overall Length | 1247 mm (49.09") |
| Barrel Length | 762 mm (30.00") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 610 m/s (2001 fps) |
| Muzzle Energy | 2650 J (1955 ft·lbf) |
| Effective Range | 900 m (984 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-40 Krag
The U.S. Magazine Rifle, Model 1898, commonly called the M1898 Krag-Jorgensen, was the standard service rifle of the United States Army from 1898 until replaced by the M1903 Springfield. It was a Norwegian-designed bolt-action rifle chambered in the rimmed .30-40 Krag (.30 Army) cartridge, with a unique side-loading horizontal box magazine that could be topped off with the bolt closed. Famously praised for its smooth bolt action, it served U.S. forces during the Spanish-American War and the Phil...
Country of Origin: United States
Designer: Ole Herman Johannes Krag and Erik Jorgensen