Royal Small Arms Factory Enfield · Assault-Rifle · Out Of Production · 1985
| Weight (empty) | 4980 g (175.7 oz) |
| Overall Length | 785 mm (30.91") |
| Barrel Length | 518 mm (20.39") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 940 m/s (3084 fps) |
| Muzzle Energy | 1700 J (1254 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The L85A1 is the original variant of the British SA80 (Small Arms for the 1980s) Individual Weapon, a 5.56x45mm NATO bullpup assault rifle adopted by the British Armed Forces in 1985 to replace the 7.62mm L1A1 SLR battle rifle. Designed and produced by the Royal Small Arms Factory at Enfield Lock with later production transferred to ROF Nottingham under Royal Ordnance, the L85A1 features a short-stroke gas piston operating system, rotating bolt, and the bullpup configuration that places the maga...
Country of Origin: United Kingdom