Birmingham Small Arms Company · Machine-Gun · Discontinued · 1914
| Weight (empty) | 13000 g (458.6 oz) |
| Overall Length | 1280 mm (50.39") |
| Barrel Length | 670 mm (26.38") |
| Magazine Capacity | 47 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 744 m/s (2441 fps) |
| Muzzle Energy | 3132 J (2310 ft·lbf) |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .303 British
The Lewis Gun is a gas-operated, air-cooled light machine gun designed in the United States in 1911 by U.S. Army Colonel Isaac Newton Lewis, building on earlier work by Dr. Samuel McClean. Immediately recognizable by its distinctive aluminum finned barrel radiator enclosed in a cylindrical cooling shroud and its top-mounted flat pan magazine, the Lewis was the first truly practical light machine gun of the modern era. Chambered primarily in .303 British, it weighed approximately 13 kg, measured ...
Country of Origin: United Kingdom
Designer: Isaac Newton Lewis