Guide Lamp Division, General Motors · Pistol · Out Of Production · 1942
| Weight (empty) | 454 g (16.0 oz) |
| Overall Length | 141 mm (5.55") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Height | 114 mm (4.49") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 1 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 250 m/s (820 fps) |
| Muzzle Energy | 460 J (339 ft·lbf) |
| Effective Range | 7 m (8 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 ACP
The Liberator FP-45 was a crude, single-shot, smoothbore pistol mass-produced by the Guide Lamp Division of General Motors in Anderson, Indiana during World War II as an insurgency weapon to be air-dropped to resistance fighters in Axis-occupied territories. Designed by George Hyde of General Motors' Inland Manufacturing Division in 1942, the entire weapon consisted of only 23 stamped sheet-metal and turned-steel parts that could be assembled in roughly seven seconds. Chambered in standard U.S. ...
Country of Origin: United States
Designer: George Hyde (Inland Manufacturing Division, General Motors)