Lithgow Arms · Rifle · In Production · 2020
| Weight (empty) | 3600 g (127.0 oz) |
| Overall Length | 990 mm (38.98") |
| Barrel Length | 533 mm (20.98") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Lithgow LA101 Outback is a chassis-stocked variant of the LA101 rimfire rifle, featuring a Southern Cross Small Arms TSP-X chassis in Sig Grey Cerakote. With a fluted free-floating barrel and one-piece Picatinny rail, the Outback is purpose-built for precision rimfire shooting.
Country of Origin: Australia