Lithgow Arms · Rifle · In Production · 2024
| Weight (empty) | 3400 g (119.9 oz) |
| Overall Length | 1067 mm (42.01") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 3 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .223 Remington
The Lithgow LA102 Hunter is a lightweight hunting rifle featuring a 20-inch fluted cold hammer-forged barrel in Sniper Grey Cerakote. With Tikka T3x-compatible magazines and an adjustable trigger (2-4 lbs), it is designed for Australian bush hunting with an emphasis on portability and accuracy.
Country of Origin: Australia