Lewis Machine & Tool Company · Carbine · In Production · 2014
| Weight (empty) | 3170 g (111.8 oz) |
| Overall Length | 813 mm (32.01") |
| Barrel Length | 409 mm (16.10") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 945 m/s (3100 fps) |
| Muzzle Energy | 1787 J (1318 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The LMT MARS-L (Modular Assault Rifle System - Light) represents Lewis Machine & Tool's flagship fully ambidextrous AR-15 platform, adopted as the standard service rifle by the New Zealand Defence Force in 2015. The centerpiece of the MARS-L is the revolutionary MRP (Modular Rail Platform) upper receiver, which is milled from a single solid piece of aerospace aluminum forging and features LMT's patented quick-change barrel system. This system engages the barrel extension for a full 360 degrees a...
Country of Origin: United States
Designer: Karl Lewis