Winchester Repeating Arms · Carbine · Discontinued · 1941
| Weight (empty) | 2480 g (87.5 oz) |
| Overall Length | 905 mm (35.63") |
| Barrel Length | 460 mm (18.11") |
| Height | 120 mm (4.72") |
| Width | 32 mm (1.26") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 607 m/s (1991 fps) |
| Muzzle Energy | 1311 J (967 ft·lbf) |
| Effective Range | 275 m (301 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30 Carbine
The M1 Carbine, officially designated as United States Carbine, Caliber .30, M1, is a lightweight, gas-operated, semi-automatic carbine that became one of the most-produced American small arms of World War II. Designed in 1940-1941 by Winchester engineers Fred Humeston and William C. Roemer, incorporating David Marshall Williams' innovative short-stroke gas piston system, the M1 Carbine was developed to provide officers, support personnel, paratroopers, and other soldiers not requiring a full-po...
Country of Origin: United States
Designer: Fred Humeston, William C. Roemer (Winchester team)