Springfield Armory · Battle-Rifle · Out Of Production · 1966
| Weight (empty) | 5100 g (179.9 oz) |
| Overall Length | 1120 mm (44.09") |
| Barrel Length | 559 mm (22.01") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 850 m/s (2789 fps) |
| Muzzle Energy | 3430 J (2530 ft·lbf) |
| Effective Range | 460 m (503 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The M14A1 is the squad-automatic-weapon variant of the M14 battle rifle, originally fielded as the M14E2 in 1963 and redesignated M14A1 in 1966. The rifle was developed at the U.S. Army Infantry School to provide controllable full-automatic suppressive fire from a magazine-fed shoulder weapon. To tame the M14's recoil in automatic fire, the variant added an in-line straight-stock layout with a vertical pistol grip, a folding front handgrip adjustable in five one-inch increments, an M2 bipod, a m...
Country of Origin: United States
Designer: United States Army Infantry School