Springfield Armory (US Government) · Rifle · Out Of Production · 1903
| Weight (empty) | 3940 g (139.0 oz) |
| Overall Length | 1097 mm (43.19") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 853 m/s (2799 fps) |
| Muzzle Energy | 3529 J (2603 ft·lbf) |
| Effective Range | 1000 m (1094 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-06 Springfield
The M1903 Springfield, formally the United States Rifle, Caliber .30, Model of 1903, was the standard service rifle of the United States Army from 1905 until it was gradually replaced by the semi-automatic M1 Garand starting in 1936. The rifle was developed at Springfield Armory after the Spanish-American War demonstrated the inadequacy of the Krag-Jorgensen against the Mauser-armed Spanish forces, and it was essentially a direct adaptation of the Mauser Model 1898 turn-bolt action — so direct t...
Country of Origin: United States
Designer: Springfield Armory ordnance team (based on Mauser Model 1898)