Guide Lamp Division, General Motors · Submachine-Gun · Discontinued · 1943
| Weight (empty) | 3630 g (128.0 oz) |
| Overall Length | 757 mm (29.80") |
| Barrel Length | 203 mm (7.99") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 34 mm (1.34") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 280 m/s (919 fps) |
| Muzzle Energy | 596 J (440 ft·lbf) |
| Effective Range | 91 m (100 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 ACP
The M3 submachine gun, universally known as the 'Grease Gun' for its resemblance to the mechanic's tool, is an American .45 ACP submachine gun designed by George Hyde and Frederick Sampson in 1942 as a cheaper and simpler replacement for the Thompson submachine gun. Manufactured by the Guide Lamp Division of General Motors in Anderson, Indiana, the M3 was built almost entirely from stamped steel components assembled by spot welding, requiring only 73 parts of which just two (the bolt and barrel)...
Country of Origin: United States
Designer: George Hyde