General Electric · Machine-Gun · In Service · 1959
| Weight (empty) | 112500 g (3968.3 oz) |
| Overall Length | 1827 mm (71.93") |
| Barrel Length | 1520 mm (59.84") |
| Action Type | Electric Gatling |
| Firing Mechanism | Externally Powered |
| Muzzle Velocity | 1030 m/s (3379 fps) |
| Muzzle Energy | 54100 J (39902 ft·lbf) |
| Effective Range | 2000 m (2187 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 20x102mm
The M61 Vulcan is a six-barrel, 20x102mm electric Gatling-style autocannon developed by General Electric between 1946 and 1959 under the U.S. Air Force's Project Vulcan. It is the standard internal cannon of nearly all U.S. fighter aircraft built since the 1960s, including the F-104 Starfighter, F-105 Thunderchief, F-4 Phantom II (in pod and internal mountings), F-14 Tomcat, F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Hornet/Super Hornet, and F-22 Raptor. The cannon achieves a cyclic rate of 6,000 ...
Country of Origin: United States
Designer: General Electric Armament Systems Division