Manufacture d'Armes de Bayonne (MAB) · Pistol · Out Of Production · 1966
| Weight (empty) | 1070 g (37.7 oz) |
| Overall Length | 203 mm (7.99") |
| Barrel Length | 114 mm (4.49") |
| Height | 138 mm (5.43") |
| Width | 35 mm (1.38") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Delayed Blowback Rotating Barrel |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 350 m/s (1148 fps) |
| Muzzle Energy | 456 J (336 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The MAB PA-15 (Pistolet Automatique 15) was a French semi-automatic pistol introduced in 1966 by Manufacture d'Armes de Bayonne. It was notable as the first 9x19mm production pistol to exceed the Browning Hi-Power's 13-round capacity, holding 15 rounds in a double-stack magazine. The PA-15 used an unusual delayed-blowback action with a rotating barrel based on the Savage-Searle mechanism, rather than the more common Browning short-recoil system. Although originally developed for commercial expor...
Country of Origin: France