Military Armament Corporation · Submachine-Gun · Out Of Production · 1972
| Weight (empty) | 1590 g (56.1 oz) |
| Overall Length | 460 mm (18.11") |
| Barrel Length | 129 mm (5.08") |
| Magazine Capacity | 32 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 293 m/s (961 fps) |
| Muzzle Energy | 263 J (194 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .380 ACP
The Ingram MAC-11 (Military Armament Corporation Model 11) is a subcompact open-bolt selective-fire submachine gun designed by Gordon B. Ingram in 1972 and chambered in .380 ACP. A scaled-down derivative of the MAC-10, it was conceived as a compact suppressor-host weapon for clandestine and special operations use. With a cyclic rate approaching 1,200 rounds per minute, it has the dubious distinction of being one of the fastest-firing handheld firearms ever produced, capable of emptying a 32-roun...
Country of Origin: United States
Designer: Gordon B. Ingram