Magnum Research · Revolver · In Production · 1999
| Weight (empty) | 1503 g (53.0 oz) |
| Overall Length | 286 mm (11.26") |
| Barrel Length | 127 mm (5.00") |
| Height | 152 mm (5.98") |
| Width | 44 mm (1.73") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 460 m/s (1509 fps) |
| Muzzle Energy | 1650 J (1217 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .44 Remington Magnum
The Magnum Research BFR (Biggest Finest Revolver) chambered in .44 Remington Magnum is a single-action, all-stainless-steel large-frame revolver manufactured in Pillager, Minnesota. The .44 Magnum sits in the BFR 'Short Cylinder' frame alongside other .357-class through .454-class chamberings, with a precision-grade stainless barrel offered in 5-, 6.5-, and 7.5-inch lengths. Featuring a five- or six-shot cylinder, transfer-bar safety, freewheeling pawl that allows the cylinder to spin in either ...
Country of Origin: United States