Marlin Firearms · Rifle · In Production · 2010
| Weight (empty) | 3311 g (116.8 oz) |
| Overall Length | 946 mm (37.24") |
| Barrel Length | 485 mm (19.09") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 600 m/s (1969 fps) |
| Muzzle Energy | 4680 J (3452 ft·lbf) |
| Effective Range | 150 m (164 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .45-70 Government
The Marlin 1895 SBL (Stainless Big Loop) is the modern tactical-styled big-bore lever-action rifle chambered in the venerable .45-70 Government. Built on Marlin's strong 1895 action, the SBL features a 19.1-inch cold hammer-forged stainless steel barrel with threaded muzzle, gray laminate hardwood stock, oversized lever loop for use with heavy gloves, XS Sights ghost-ring rear and tritium fiber-optic front sight, and a full-length Picatinny optics rail. After Sturm, Ruger & Co. acquired Marlin i...
Country of Origin: United States