Royal Small Arms Factory · Rifle · Discontinued · 1879
| Weight (empty) | 4130 g (145.7 oz) |
| Overall Length | 1245 mm (49.02") |
| Barrel Length | 843 mm (33.19") |
| Magazine Capacity | 1 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 411 m/s (1348 fps) |
| Muzzle Energy | 2626 J (1937 ft·lbf) |
| Effective Range | 370 m (405 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .577/450 Martini-Henry
The Martini-Henry Mark III is a single-shot, breech-loading British service rifle adopted in 1879, representing the third and most widely-produced mark of the iconic Martini-Henry family. It combined the self-cocking falling-block action developed by Swiss-Austrian engineer Friedrich von Martini (itself an improvement on the Peabody dropping-block) with the seven-groove polygonal rifling designed by Scottish gunmaker Alexander Henry. The rifle operated via a finger-lever beneath the receiver: pu...
Country of Origin: United Kingdom
Designer: Friedrich von Martini (action); Alexander Henry (rifling)