Manufacture d'armes de Saint-Etienne · Battle-Rifle · Out Of Production · 1949
| Weight (empty) | 3940 g (139.0 oz) |
| Overall Length | 1100 mm (43.31") |
| Barrel Length | 580 mm (22.83") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 817 m/s (2680 fps) |
| Muzzle Energy | 3005 J (2216 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.5x54mm French
The MAS-49 is a French semi-automatic battle rifle developed by the Manufacture d'Armes de Saint-Etienne and adopted by the French Army in 1951. Chambered in the rimless 7.5x54mm French service cartridge, the rifle grew out of the experimental MAS-44 program and represented one of the first mass-produced service rifles to employ a direct-impingement gas system, in which propellant gases are tapped from the barrel and vented directly against the bolt carrier without an intermediate piston. The or...
Country of Origin: France
Designer: Manufacture d'armes de Saint-Etienne