Mauser · Rifle · Out Of Production · 1895
| Weight (empty) | 3900 g (137.6 oz) |
| Overall Length | 1220 mm (48.03") |
| Barrel Length | 740 mm (29.13") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 700 m/s (2297 fps) |
| Muzzle Energy | 2744 J (2024 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7x57mm Mauser
The Mauser Model 1895 is a 5-round, bolt-action service rifle designed by Paul Mauser as a refined export development of the Model 1893. Chambered in 7x57mm Mauser, it featured Mauser's famed flush staggered-column internal box magazine fed via stripper clip. Adopted by Spain, Chile, the Boer republics, Mexico, and Serbia among others, it built the Mauser company's reputation as the world's premier bolt-action manufacturer. Spanish forces used it against the United States in the Spanish-American...
Country of Origin: Germany
Designer: Paul Mauser