Mauser · Rifle · In Production · 2018
| Weight (empty) | 2900 g (102.3 oz) |
| Overall Length | 1070 mm (42.13") |
| Barrel Length | 560 mm (22.05") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Mauser M18 is a bolt-action hunting rifle that brings the legendary Mauser name to the modern budget-hunting segment. Marketed as 'The People's Rifle,' the M18 features Mauser's controlled-round-feed bolt with a three-position safety, an adjustable single-stage trigger, cold hammer-forged barrel with sub-MOA accuracy guarantee, and a detachable polymer magazine. The ergonomic synthetic stock features soft-grip inlays for a secure hold in wet conditions. The threaded muzzle (on most variants)...
Country of Origin: Germany