Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken · Machine-Gun · Discontinued · 1908
| Weight (empty) | 26500 g (934.8 oz) |
| Overall Length | 1175 mm (46.26") |
| Barrel Length | 721 mm (28.39") |
| Magazine Capacity | 250 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 900 m/s (2953 fps) |
| Muzzle Energy | 3700 J (2729 ft·lbf) |
| Effective Range | 2000 m (2187 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.92x57mm Mauser
The Maxim Gun, patented in 1884 by American-British inventor Hiram Stevens Maxim, was the world's first recoil-operated automatic machine gun and the progenitor of virtually every self-loading firearm that followed. This entry documents the MG08 (Maschinengewehr 08), the German Imperial Army's standardized Maxim variant adopted in 1908 and manufactured primarily by Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken (DWM) in Berlin and the Spandau arsenal. Chambered for the 7.92x57mm Mauser cartridge, the MG...
Country of Origin: Germany
Designer: Hiram Stevens Maxim