McMillan Firearms · Sniper-Rifle · In Production · 2000
| Weight (empty) | 11800 g (416.2 oz) |
| Overall Length | 1448 mm (57.01") |
| Barrel Length | 737 mm (29.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 823 m/s (2700 fps) |
| Muzzle Energy | 18000 J (13276 ft·lbf) |
| Effective Range | 2000 m (2187 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12.7x99mm NATO
The McMillan TAC-50 is a long-range anti-materiel and sniper rifle chambered in .50 BMG (12.7x99mm NATO), designed and manufactured by McMillan Firearms in Phoenix, Arizona. Based on the earlier McMillan M87R design originally produced by Harris Gun Works, the TAC-50 features a manually operated rotating bolt action, a 737mm (29-inch) match-grade fluted stainless steel barrel manufactured by Lilja, and a fiberglass stock with adjustable cheek piece and buttpad in a take-down configuration. The r...
Country of Origin: United States