Rheinmetall-Borsig AG · Machine-Gun · Discontinued · 1934
| Weight (empty) | 12100 g (426.8 oz) |
| Overall Length | 1219 mm (47.99") |
| Barrel Length | 627 mm (24.69") |
| Magazine Capacity | 50 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 765 m/s (2510 fps) |
| Muzzle Energy | 3700 J (2729 ft·lbf) |
| Effective Range | 1200 m (1312 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.92x57mm Mauser
The MG 34 (Maschinengewehr 34) is a German recoil-operated, air-cooled general-purpose machine gun adopted by the Wehrmacht in 1935 and widely regarded as the world's first true general-purpose machine gun (GPMG). Designed by Louis Stange at Rheinmetall-Borsig with contributions drawn from earlier Mauser, Solothurn, and Rheinmetall designs, the MG 34 was revolutionary in that a single weapon could fulfill every machine gun role in the German military: light machine gun on an integral bipod, medi...
Country of Origin: Germany
Designer: Louis Stange