O.F. Mossberg & Sons · Shotgun · In Production · 2024
| Weight (empty) | 3221 g (113.6 oz) |
| Overall Length | 921 mm (36.26") |
| Barrel Length | 470 mm (18.50") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Mossberg 590R is a magazine-fed pump-action 12-gauge shotgun that replaces the traditional tubular magazine with a detachable box magazine system, available in 6-round capacity for the 590R. The 590R introduces an AR-style rotary safety selector — a first for the Mossberg 590 platform — along with Magpul MBUS 3 adjustable sights, a five-position adjustable stock with interchangeable recoil pad, MOE pistol grip, and a flat-profile trigger. The integrated heat shield barrel and compact forend ...
Country of Origin: United States